Laude pentru Man și Mihăilă în Gazzetta dello Sport: "Cu ei poți spune că ești un antrenor norocos!"

Dennis Man Parma valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 16:44
Data actualizarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 16:43

Parma, echipa lui Dennis Man și Valentin Mihăilă, luptă pentru revenirea în Serie A, la doi ani după retrogradare.

În ultima rundă, Parma a învins Cagliari, scor 2-1, iar golul decisiv i-a aparținut lui Dennis Man, care a înscris după o fază spectaculoasă, la câteva minute după intrarea pe teren. Introdus și el în repriza secundă, Valentin Mihăilă a obținut un penalty, însă tot el l-a executat și a ratat.

Gazzetta dello Sport scrie despre Dennis Man și Valentin Mihăilă

Gazzetta dello Sport scrie în ediția de astăzi despre banca de rezerve solidă a Parmei și se referă în special la Dennis Man și Valentin Mihăilă, care au dovedit că pot fi decisivi chiar și atunci când nu sunt titulari.

"Dacă te întorci și te uiți spre bancă, îi vezi pe Dennis Man sau Valentin Mihăilă și, poate ceva mai departe pe Inglese și pe Charpentier. Așa poți spune că ești un antrenor norocos. Forța băncii de rezerve a Parmei a fost decisivă în ultima perioadă. Contra lui Palermo, o victorie cu 2-1 și un gol decisiv al lui Coulibaly, care abia intrase.

În meciul cu Cittadella, golul victoriei a fost marcat de Camara, care nu este un titular obișnuit. Sâmbătă, Cagliari a fost răpusă de golul spectaculos al lui Dennis Man, care abia fusese trimis pe teren cu cinci minute în urmă. A fost o mișcare care ulterior a convins întreaga echipă să atace. O bancă de calitate este un alt aspect care poate face diferența în play-off", a scris Gazzetta dello Sport

Parma se află pe locul 5 din Serie B, cu 51 de puncte strânse în 34 de etape. Pe primele două poziții, direct promovabile, se află Frosinone (68p) și Genoa (66p), iar ocupantele pozițiilor 3-8 vor disputa un play-off pentru ultimul loc care duce în prima ligă.