VIDEO Tehnicianul Parmei, declarație tranșantă după penalty-ul ratat de Valentin Mihăilă

valentin mihaila Parma Serie B Stranieri
Data publicarii: Sambata 22 Aprilie 2023, 22:13
Data actualizarii: Sambata 22 Aprilie 2023, 22:22

Parma a învins-o cu 2-1 acasă pe Cagliari într-un meci disputat în etapa a 34-a din Serie B.

Cagliari a deschis scorul în minutul 32 prin Gianluca Lapadula. Parma a revenit cu golurile lui Franco Vazquez, în minutul 62, din penalty, şi Dennis Man (minutul 77). Românul fusese trimis în joc de numai cinci minute, iar în prezent are cinci goluri în 24 de meciuri în actuala ediţie din Serie B.

Valentin Mihăilă, introdus în minutul 67, a ratat un penalty în minutul 90+2. Mijlocașul are două goluri în 12 apariţii în acest campionat, în care a lipsit mai multe săptămâni, din cauza accidentărilor.

În clasament, pe primele locuri, foarte aproape de promovarea în Serie A, sunt Frosinone şi Genoa, cu 68, respectiv 66 de puncte, ambele după 34 de jocuri. Parma se află pe locul 5, cu 51 de puncte după 34 de jocuri.

Antrenorul Parmei nu a avut milă de Valentin Mihăilă

La finalul partidei, Fabio Pecchia a mărturisit că nu l-ar fi iertat pe mijlocașul român de ratarea penalty-ului dacă scorul ar fi fost altul, însă a punctat că acesta a făcut un joc bun și că începe să revină la forma lui.

"Ratarea lui Mihăilă? Am câștigat, deci suntem fericiți cu toții. Penalty-ul nu a contat decisiv pentru rezultat. Slavă Domnului pentru asta. Altfel, l-aș fi omorât!

Însă, trebuie să fiu clar: a meritat să bată penalty-ul (n.r. tot Mihăilă a provocat faultul), a intrat bine pe teren și capătă continuitate. În meciurile viitoare va evolua chiar și mai bine", a spus Pecchia.