VIDEO Lacrima lui Horațiu! Tricolorul Horațiu Moldovan a încheiat sezonul fără să joace vreun minut la Atletico Madrid

Horatiu Moldovan Atletico Madrid Diego Simeone Real Sociedad Saul Niguez Stranieri
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 08:46
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 09:44

Echipa portarului român a reușit din nou calificarea directă în grupele Champions League.

Atletico Madrid a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, gruparea bască Real Sociedad, în ultima etapă a campionatului spaniol, La Liga.

Madrilenii au deschis scorul repede, în minutul 9, prin brazilianul Samuel Lino, şi au păstrat avantajul de pe tabelă până la final.

Atletico s-a impus în cele din urmă cu 2-0, după ce mozambicanul Reinildo Mandava a înscris în minutul 90+3, şi a bifat a 24-a victorie stagională, încheind sezonul pe locul 4, ultimul care duce direct în grupele Champions League, cu 76 de puncte.

Real Sociedad a terminat pe locul 6, care duce în Europa League, având 60 de puncte.

Echipa lui Diego Simeone a avut un jucător eliminat în minutul 90+1 pentru al doilea cartonaş galben – pe Saul Niguez, scrie news.ro, în timp ce portarul român Horaţiu Moldovan a rămas pe banca de rezerve la Atletico Madrid şi la acest ultim meci al sezonului.

Horațiu Moldovan la Atletico Madrid după meciurile amicale din martie ale naționalei României

Etapa 38 La Liga (ultima): rezervă în 2-0 cu Real Sociedad - Horațiu Moldovan încheie sezonul fără să joace vreun meci la Atletico Madrid

Etapa 37 La Liga: rezervă în 1-4 cu Osasuna

Etapa 36 La Liga: rezervă în 3-0 cu Getafe

Etapa 35 La Liga: rezervă în 1-0 cu Celta Vigo

Etapa 34 La Liga: rezervă în 1-0 cu Mallorca

Etapa 33 La Liga: rezervă în 3-1 cu Athletic Bilbao

Etapa 32 La Liga: rezervă în 0-2 cu Alaves

Sferturi Champions League, retur: rezervă în 2-4 cu Borussia Dortmund

Etapa 31 La Liga: rezervă în 3-1 cu Girona