Kim da, Cho da, Popa ba! Atacantul român nu reușește să marcheze în Coreea de Sud nici într-un thriller cu 8 goluri

Daniel Popa Chindia Targoviste Coreea de Sud Daejeon Hana Citizen K League 2 Stranieri
Data publicarii: Luni 09 Mai 2022, 15:00
Data actualizarii: Luni 09 Mai 2022, 15:00

Daniel Popa a ajuns la 6 partide fără gol în K League 2 la Daejeon Hana Citizen, echipă la care s-a transferat de la Chindia Târgoviște.

Transferul lui Daniel Popa de la Chindia Târgoviște la Daejeon Hana Citizen în K League 2, divizia secundă din Coreea de Sud, a însemnat o lovitură financiară pentru român, însă din punct de vedere fotbalistic atacantul a rămas dator.

Ajuns deja la 6 meciuri jucate pentru noua echipă, Popa nu a reușit să înscrie niciun gol.

Daejeon, echipa lui Daniel Popa, se află pe locul 3 în clasament

Și astăzi a fost titular în 4-4 acasă cu Gimpo Citizen, dar prestația sa a fost din nou ștearsă.

Colegul din ofensivă Kim Seung-Sub, apărătorul central Cho Yu-Min, atacantul japonez Masatoshi Ishida (din penalty) și fundașul lateral Kim In-Gyun (în minutul 90+3) au marcat golurile lui Daejeon, iar Popa a fost schimbat în minutul 63, când scorul era 2-3.

Rezultatul a fost unul surprinzător, având în vedere că echipa românului este pe locul 3 în clasament după 13 etape, în timp ce adversarii au urcat, după egalul obținut, de pe 9 pe 8.