FOTO ȘI VIDEO Gazzetta dello Sport a rămas mască! Daniel Boloca a revenit cu gol și impresionează din nou în Italia: ”Il migliore, fondamentale”

Daniel Boloca Alessio Dionisi Atalanta Gazzetta dello Sport Sassuolo Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 12:53
Data actualizarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 13:01

Mijlocașul central al lui Sassuolo a înscris un gol superb în ultimul meci, jucat în Cupă.

Româno-italianul Daniel Boloca a revenit cu mască la Sassuolo după accidentarea gravă din decembrie, când și-a rupt un dinte și a jucat cu buza spartă aproape tot meciul din Serie A cu Genoa, iar prestația sa din partida de Cupă cu Atalanta, 1-3 în optimi, încununată cu un gol superb în prelungiri, i-a adus din nou numai aprecieri în presa din Italia.

”IL MIGLIORE. Rientra e conferma di essere fondamentale”, a scris Gazzetta dello Sport după prestația lui Boloca, traducerea în limba română fiind inutilă.

De altfel, mijlocașul central, introdus în a doua repriză cu Atalanta, a primit cea mai mare notă de la Sassuolo, 6,5, atât de la Gazzetta dello Sport, cât și de la Corriere dello Sport, principalele cotidiene sportive din Italia.

”Omul cu mască”, cum l-au numit cei de la SassuoloNews, a primit cea mai mare notă, tot 6,5, și în publicațiile locale - Sassuolo News și Canale Sassuolo.

În ciuda înfrângerii, antrenorul Alessio Dionisi a declarat la final: ”Ce rămâne din acest meci? A revenit Boloca, și acesta a fost un obiectiv”.