Alex Pascanu Echipa Nationala Ponferradina Segunda Division Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 12:08
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 12:07

Alex Pașcanu a bifat toate minutele la Ponferradina în primele zece etape din Segunda Division și a înscris în ultima rundă golul de 2-2 cu Villarreal B.

Fundașul central Alex Pașcanu (24 de ani) a fost omul meciului în Villarreal B - Ponferradina 2-2, partidă care s-a jucat miercuri în cadrul etapei a zecea din Segunda Division și în care fotbalistul român a stabilit scorul final în minutul 80 (șut cu stângul după un corner), aducând astfel echipei sale un punct din deplasarea de pe ”Ciudad Deportiva del Villarreal”.

Pașcanu a jucat toate cele 90 de minute ale întâlnirii și este integralist în cele zece runde disputate până acum din Segunda.

Om de bază în ultimele trei sezoane la Ponferradina, fundașul central a prins în această perioadă cel mult câteva convocări pe listele preliminare de stranieri la echipa națională a României.

Singurele convocări finale au fost doar cu Cosmin Contra selecționer, în noiembrie 2018, când Pașcanu încă era la Leicester City și nu avea încă niciun meci oficial jucat la nivel de seniori: el a fost atunci rezervă în 3-0 acasă cu Lituania și în 1-0 în deplasare cu Muntenegru, meciuri din Liga Națiunilor.

Pașcanu nu are loc într-o națională plină de stranieri din ligile secunde

Cu Mirel Rădoi și Edward Iordănescu selecționeri, fundașul care este om de bază la Ponferradina nu a bifat nicio selecție la naționala României, altfel plină de fotbaliști care evoluează în ligile secunde din străinătate, cum a fost la meciurile din septembrie, când au fost convocați Andrei Rațiu (Huesca | Spania), Adrian Rus (Pisa | Italia), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia), Marius Marin (Pisa | Italia), Daniel Boloca (Frosinone | Italia), Dennis Man (Parma |Italia) și George Pușcaș (Genoa | Italia), cărora în mod normal li s-ar fi adăugat și Valentin Mihăilă (Parma | Italia), dacă acesta nu era accidentat.