VIDEO Florin Tănase, încă un gol în Emirate: "Tenasi, Tenasi, Tenasi!". Al Jazira, la doar două puncte de primul loc

florin tanase al jazira Emiratele Arabe Unite Stranieri
Data publicarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 20:00
Data actualizarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 19:59

Florin Tănase (27 de ani), golgheterul Ligii 1 din precedentele două sezoane, marchează și în Emiratele Arabe Unite, la Al Jazira, formație care l-a cumpărat de la FCSB, în această vară.

Internaționalul român a deschis scorul în meciul cu Al Nasr, din deplasare, câștigat de echipa sa, scor 2-0, în runda a noua a campionatului din Emiratele Arabe Unite.

Florin Tănase, încă un gol în Emirate!

Tănase a înscris în minutul 37, când a primit o pasă de la Ali Mabkhout și a rămas singur cu portarul lui Al Nasr. Românul a încercat să îl intimideze pe goalkeeper mai întâi cu o fentă, apoi a înscris cu un șut la firul ierbii, lângă bară.

În clipul postat pe contul oficial al celor de la Al Jazira, comentatorul partidei i-a repetat în mai multe rânduri numele lui Florin Tănase, fiind impresionat de gol.

Al Jazira a stabilit scorul final în minutul 67, când malianul Abdoulay Diaby a făcut 2-0, iar Florin Tănase a rămas pe teren până în minutul 90+2, moment în care a fost înlocuit de tânărul brazilian Bruno.

Pentru Florin Tănase este al treilea gol marcat la Al Jazira, în toate competițiile. În campionat, fostul jucător al celor de la FCSB a mai punctat contra lui Khorfakkan (4-2), în septembrie, iar în Cupa Ligii a înscris împotriva la duelul cu Dibba Fujarah (1-0), luna trecută.

Al Jazira, echipa lui Tănase, ocupă locul secund în Emiratele Arabe Unite, cu 17 puncte acumulate în primele 9 etape. Lider este Al Ahli Dubai, cu 19 puncte.

Pentru Al Jazira urmează un meci tare împotriva ocupantei locului al treilea, Al Wahda, vinerea viitoare.