Dennis Man, taxat de italieni după meciul slab făcut cu cei de la Como

Dennis Man Parma Serie B Stranieri Dennis Man, atacantul de la Parma / Foto: Profimedia
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 20:57
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 21:03

Parma, liderul din Serie B, s-a încurcat pe terenul ocupantei locului cinci, scor 1-1, în etapa cu numărul 26.

Oaspeții au deschis repede scorul, în minutul trei, însă Como a restabilit egalitatea în minutul 24, prin Verdi.

La finalul partidei, presa din „Cizmă” a pus pasul greșit făcut de Parma pe seama evoluției slabe pe care a avut-o Dennis Man, eroul din acest sezon al echipei.

Dennis Man, taxat de italieni

Italienii au subliniat două momente din meci în care fotbalistul de 25 de ani a luat decizii greșite.

„Dennis Man nu a mai fost la fel de precis: greșeala la un șut pregătit bine poate fi trecută cu vederea, dar este gravă șansa ratată ulterior când, în careu, preferă un dribling în plus în loc să șuteze la poartă”, au sistetizat italienii evoluția fotbalistului român de bandă.

•
  • Dennis Man, evaluat la 5 milioane de euro de Transfermarkt, a strâns 24 de meciuri și 12 goluri în toate competițiile acestui sezon.
  • Atacantul român a fost achiziționat de Parma în ianuarie 2021 de la FCSB. După o jumătate de sezon în Serie A, clubul a retrogradat, iar acum se află în al treilea sezon consecutiv în Serie B, având șanse mari de a obține promovarea.

Deși a suferit o înfrângere împotriva lui Como sâmbătă, Parma își menține poziția de lider incontestabil în Serie B și rămâne principalul candidat la promovare. Echipa pentru care evoluează și românii Man și Mihăilă a acumulat 55 de puncte, având un avans de 7 puncte față de Venezia, ocupanta locului secund.