Dennis Man, gol la Parma după cinci luni! Echipa românului se apropie de play-off-ul pentru promovare

Dennis Man Parma pordenone Serie B Stranieri
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 16:48
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 16:56

Dennis Man a marcat pentru Parma în victoria cu ultima clasată Pordenone, scor 4-1, în runda cu numărul 22 din Serie B.

Titular în echipa lui Giuseppe Iachini, după ce în runda precedentă a fost rezervă neutilizată, Dennis Man a marcat pentru 2-1 în minutul 67. Românul a profitat de o respingere a portarului oaspeților și a împins mingea în plasă.

Dennis Man, gol pentru Parma în meciul cu Pordenone

Pentru Dennis Man a fost al treilea gol marcat în acest sezon și primul după o pauză de cinci luni. Precedenta reușită a fost pe 12 septembrie 2021, tot contra lui Pordenone, în meciul tur, 4-0.

Înainte ca Man să marcheze pentru 2-1, Pordenone deschisese scorul prin Di Serio, în minutul 12. Veteranul Goran Pandev, proaspăt tranferat de Parma, a reușit să egaleze în minutul 55, iar pe final au mai înscris Vazquez și Benedyczak.

Dennis Man a jucat până în minutul 71, când a fost înlocuit de Del Prato. Pentru internaționalul român a fost al 14-lea meci jucat în acest sezon la formația italiană, dintre care nouă ca titular.

Grație acestei victorii, Parma a urcat pe locul 11 în Serie B, cu 28 de puncte, la patru lungimi în spatele ultimei poziții care duce la play-off-ul pentru promovare.