VIDEO Dennis Man a marcat din nou pentru Parma! Luptă încinsă pentru promovarea în Serie A

Dennis Man Benevento Parma Stranieri
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 18:00
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 18:00

Dennis Man a marcat un gol pentru Parma în meciul de pe terenul lui Benevento, încheiat la egalitate, scor 2-2, în runda cu numărul 35 din Serie B.

Titularizat la Parma, Man a marcat pentru 2-0 în minutul 42. Românul a primit o pasă în fața porții de la polonezul Adrian Benedyczak și a îndeplinit o formalitate.

Dennis Man a marcat din nou pentru Parma!

Pentru Dennis Man este al doilea gol consecutiv marcat la Parma, după cel din partida cu Cagliari (2-1), și al șaselea din acest sezon. Internaționalul român are și două assist-uri în cont.

Cu un avans de două goluri la pauză, Parma nu a reușit să câștige. Camillo Ciano a marcat pentru Benevento în minutul 48, iar Dennis Man a fost înlocuit cu Valentin Mihăilă zece minute mai târziu.

Finalul a fost de coșmar pentru Parma. Fundașul Elias Cobbaut a fost eliminat în minutul 83, iar ultima clasată Benevento a egalat trei minute mai târziu, prin Gennaro Acamporo.

Chiar dacă a ratat victoria, Parma rămâne pe locul 5, care duce în play-off, cu 52 de puncte. Formația lui Dennis Man și Valentin Mihăilă are șanse mari să se lupte la finalul sezonului pentru ultimul loc care duce în Serie A.

• Pe primele două poziții, direct promovabile, se află Frosinone (68p) și Genoa (67p), iar ocupantele pozițiilor 3-8 vor disputa un play-off pentru ultimul loc care duce în prima ligă.
  • La Benevento, fostul internațional Alin Toșca a fost integralist. Echipa sa ocupă locul 20, ultimul, cu 32 de puncte, astfel că păstrează șanse minime pentru evitarea retrogradării.