VIDEO Deian Sorescu a câștigat Cupa Poloniei cu Rakow! Românul a reușit un assist în finală și e aproape de event

Deian Sorescu bogdan racovitan Lech Poznan Polonia rakow Stranieri
Data publicarii: Luni 02 Mai 2022, 19:10
Data actualizarii: Luni 02 Mai 2022, 19:09

Deian Sorescu (24 de ani) a câștigat Cupa Poloniei alături de Rakow Czestochowa, după ce a învins în finala de la Varșovia formația Lech Poznan, scor 3-1.

Sorescu a fost titular și a pasat decisiv la primul gol al meciului, marcat de letonul Vladislavs Gutkovskis. Avantajul lui Rakow a fost majorat de Mateusz Wdowiak, în minutul 34.

Deian Sorescu a câștigat Cupa Poloniei cu Rakow!

Fostul jucător al lui Dinamo a fost înlocuit la pauză, iar Lech Poznan a redus din handicap după șapte minute din repriza secundă, prin portughezul Joao Amaral. Rakow a stabilit scorul final în minutul 76, grație golului marcat de spaniolul Ivi Lopez.

Pentru Rakow este al treilea trofeu cucerit în istoria clubului, după ce în sezonul trecut a câștigat Cupa și Supercupa Poloniei. Deian Sorescu, fost jucător la Poli Timișoara și Dinamo, își trece în palmares primul trofeu.

Bogdan Racovițan, celălalt român din lotul lui Rakow, nu a făcut parte din lotul echipei poloneze, după o accidentare gravă suferită în luna februarie.

Rakow are șanse importante și pentru câștigarea campionatului în acest sezon. Cu trei runde înainte de finalul sezonului, echipa românilor ocupă prima poziție, cu 65 de puncte, la egalitate cu Lech Poznan.