Cum l-a numit presa bască pe Ianis Hagi după prestațiile de la naționala României

Ianis Hagi alaves Stranieri
Data publicarii: Vineri 29 Martie 2024, 09:19
Data actualizarii: Vineri 29 Martie 2024, 09:24

Ianis Hagi (25 de ani) s-a întors la Alaves după ce a jucat pentru România în meciurile amicale cu Irlanda de Nord (1-1) și Columbia (2-3).

Decarul de la Alaves nu a fost titular în niciuna dintre cele două partide, însă în ambele a intrat în repriza secundă: minutul 75, respectiv minutul 56. În partida de la Madrid, Ianis Hagi a reușit un gol contra sud-americanilor după o eroare în defensiva adversă.

Presa bască: "Ianis Hagi, sezon complicat la Alaves, dar catalizator la naționala României"

Publicația El Correo a scris pe larg despre jucătorii lui Alaves convocați la loturile naționale pentru fereastra din luna martie. Jurnaliștii basci au remarcat prezența constantă a lui Ianis Hagi la naționala României, chiar dacă la club evoluează rar.

"Ianis Hagi a fost singurul jucător de la Alaves care a marcat în această pauză internațională. Deși traversează un sezon complicat la clubul din Vitoria, cu prezențe în scădere în ultimele luni, Ianis continuă să evolueze constant la naționala României.

În ambele meciuri, cu Irlanda de Nord și Columbia, Hagi a avut rolul unui catalizator. În primul a jucat un sfert de oră, după marcarea celor două goluri, iar în al doilea amical a intrat după aproape o oră, când Columbia conducea cu 2-0. La scorul de 0-3, jucătorul lui Alaves a reușit să recupereze balonul în jumătatea adversă datorită unei presiuni bune și l-a învins pe portarul columbian", a scris El Correo.

Ianis Hagi se pregătește acum de derby-ul Alaves - Real Sociedad, programat duminică, de la ora 19:30, în runda cu numărul 30 din LaLiga.

În 2024, Ianis Hagi a jucat puțin peste 50 de minute în LaLiga, fără realizări notabile. Decarul lui Alaves a primit mai multe șanse în Cupa Spaniei, unde a fost titular în ambele dueluri din acest an, cu Betis (1-0) și Athletic Bilbao (0-2).

VIDEO Declarațiile lui Ianis Hagi, după Columbia - România 3-2