VIDEO Concluzia elvețienilor după ce l-au văzut pe Rareș Ilie în tricoul lui Lausanne

Rares Ilie Elvetia grasshoppers lausanne Stranieri
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 09:37
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 09:37

Rareș Ilie (20 de ani) a reușit primul gol în Elveția, acolo unde este împrumutat de Nice, la FC Lausanne.

Sâmbătă seară, Rareș Ilie a fost titular în meciul Lausanne - Grasshoppers 1-1, contând pentru etapa a doua din campionatul Elveției. Mijlocașul român a marcat unicul gol al echipei sale, în minutul 43.

Rareș Ilie, lăudat în Elveția după primul gol pentru Lausanne

Rareș Ilie a înscris după un corner, iar ulterior își putea trece în cont repriza secundă, însă a nimerit bara.

Ziarul elvețian Tages-Anzeiger a lăudat evoluția lui Rareș Ilie: "Rareș Ilie, schimbat în minutul 70 cu Suzuki, a arătat un meci foarte bun astăzi", a scris sursa citată.

"Gazdele au reușit să deschidă scorul, iar Rareș Ilie a fost numele marcatorului. Românul a marcat după un corner, iar Grasshoppers a vut noroc că nu a mai încasat, același Ilie lovind bara, iar Sanches și Balde având alte ocazii", au notat elvețienii.

Pentru Rareș Ilie a fost primul gol într-un meci oficial după o pauză de 462 de zile. Precedenta sa reușită era consemnată într-o partidă Rapid - Sepsi 1-0 (23 aprilie 2022).

În sezonul trecut, Rareș Ilie a petrecut prima parte la Nice, unde a strâns doar 8 meciuri, iar în iarnă a fost cedat temporar în Israel, la Maccabi Tel Aviv, unde a apărut în 9 jocuri. Mijlocașul a fost din nou împrumutat în această vară, la Lausanne.

La formația elvețiană, Ilie a fost titular în primele două partide din campionat.