Codrea, laudat de presa din Italia: "Romanul a facut un meci bun desi echipa lui a pierdut!"

Paul Codrea Siena Stranieri
Data publicarii: Luni 10 Noiembrie 2008, 10:24
Data actualizarii: Luni 10 Noiembrie 2008, 10:31

Paul Codrea a fost printre cei mai buni oameni de la Siena in meciul cu Lazio, intr-un meci in care ceilalti romani, Moti si Radu Stefan au fost doar rezerve si nu au jucat niciun minut.

"Codrea a facut un joc bun acolo la mijlocul terenului, reusind sa dea in cateva randuri si cateva mingi bune. In partea secunda a fost sacrificat pentru a se forta cu un atacant", precizeaza site-ul italian.

Datasport.it i-a acordat lui Codrea nota 6, romanul fiind printre cei mai buni jucatori ai oaspetilor din acest joc, dupa Zuniga (6.5) si Vergassola (6.5).

De celalta parte, site-ul KatawebSport considera ca mijlocasul roman a facut un joc modest, la fel ca intrega echipa Siena, acordandu-i lui Codrea nota 5, aceeasi ca si coechipierilor Rossettini, Portanova, Kharja si Ghezzal.

Codrea a evoluat titular la Siena in partida de duminica, fiind inlocuit in minutul 85 de atacantul Calaio. De asemenea, coechipierul lui Codrea de la Siena, fundasul Cosmin Moti, a fost rezerva si nu a intrat niciun minut in partida de duminica. La gazde, internationalul roman Stefan Radu a fost doar rezerva.

Lazio a invins, duminica, pe teren propriu, scor 3-0, echipa Siena, in etapa a XI-a a campionatului Italiei, prin golurile marcate de Zarate '58 si Rocchi '86, '90+3.