Chipciu isi schimba postul si se TRANSFERA: "M-am inteles cu ei pe trei ani!" Anuntul facut dupa meciul cu Feroe

Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2019, 16:39
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2019, 16:43

Alex Chipciu si-a clarificat situatia de la echipa de club.

Imprumutat de Anderlecht la Sparta Praga, Alex Chipciu a anuntat ca s-a inteles cu cehii in privinta unui contract pe trei ani valabil din vara. Fostul jucator al lui FCSB isi schimba postul si devine fundas dreapta, situatie care ii convine. "Joc si portar, dar e Tatarusanu", a glumit Chipciu dupa victoria cu Feroe a Romaniei, scor 4-1.

"E o situatie ciudata. Intr-adevar, nea Giovani a vorbit cu directorul sportiv de acolo, iar acesta a spus ca este un salariu foarte mare. Apoi, am auzit alte vorbe ca presedintele nou care a venit a spus ca ii place foarte mult de mine. Dar oricum, daca Sparta vrea sa ma cumpere, eu nu mai pot face nimic. M-am inteles pentru urmatorii trei ani. Asa ca nu stiu ce sa spun momentan. Sincer, imi place si la Sparta, si la Anderlecht. M-am simtit foarte bine.

Ma bag si portar, nu e problema. Tatarusanu chiar mi-a zis <<Rocky, acolo e postul tau>>, sotia mi-a dat mesaj mai devreme, mi-a zis ca sunt forta fundas dreapta... Cine stie, ma bag si in poarta, dar e Tatarusanu momentan acolo" , a declarat Alexandru Chipciu.

Chipciu fericit. Stanciu a rabufnit

Nicusor Stanciu a tinut sa-i dea replica lui Dumitru Dragomir dupa meciul cu Feroe si a anuntat ca va mai vorbi cu presa doar atunci cand va fi obligat.

"As vrea sa vorbesc putin despre meciul din Suedia, pentru ca au fost multe discutii dupa meci. Chiar nu am treaba cu nimeni si nici nu as vrea sa para ca raspund cuiva, dar probabil ca unii oameni au anumite interese si nu inteleg de ce. Daca te uiti pe cifrele Instat sau pe alte site-uri, notele pe care le-am primit au fost in primii cinci-sase jucatori ai echipei, asa ca nu inteleg de ce toata lumea a incercat sa scoata in evidenta ca am facut un meci slab. Am tot respectul pentru Dumitru Dragomir, dar e imposibil sa zici ca dupa 30 de minute trebuia sa fiu schimbat. Si Ilie Dumitrescu sa zica la televizor ca am fost printre cei mai buni in prima repriza, daca nu cel mai bun.

Am vazut declaratia domnului Porumboiu, cand a zis ca prima repriza am facut, am pasat, am driblat. OK, s-a intamplat greseala la gol, s-a scris ca s-a luat gol din cauza lui Stanciu. Am explicat cum a fost faza, ca Razvan mi-a strigat ca sunt singur si nu a vazut nici el omul din spate si din cauza asta am pierdut mingea. S-a luat al doilea gol din cauza lui Stanciu, imi asum. Dar la primul gol, ca s-a pierdut mingea la fel, in zona centrala acelasi lucru, nu a mai zis nimeni nimic. Sunt vinovat, dar luati prima repriza, ma uit cu oricine. Nu zic ca am fost cel mai bun de pe teren, dar nu poti sa zici ca trebuia sa fiu schimbat dupa 30 de minute.

(Te au afectat aceste declaratii?) Nu m-au afectat, pentru ca dupa meci chiar am primit de la prieteni poze cu notele de pe un site din strainatate si eram dintre titulari al patrulea. Nu ma ascund, am gresit la gol, a fost greseala mea. Am incercat sa o repar, tot eu am ajuns intre fundasii centrali si, din nefericire, am respins o minge in centru. S-a vorbit prea mult ca am luat gol pe greseala aia. Primul gol a fost la fel si nu a mai zis nimeni nimic.

Alta chestie, eu vin la interviuri, lumea ma intreaba cum e in Arabia, eu incerc sa va raspund voua, pentru ca voi manipulati lumea si oamenii la televizor. Daca Dumitru Dragomir a zis ca trebuia sa fiu schimbat in minutul 30 şi 50% dintre telespectatori nu se uita la meci, zic ca Stanciu a fost cel mai slab, nu? Pentru ca voi ati dat pe toate site-urile stirea asta, dar ce a zis Ilie Dumitrescu, care a facut o analiza si a zis ca am fost cel mai activ in prima repriza, nu a dat nimeni.

Nu par afectat, daca nu iese cineva sa ma apere, sa spun lucrurile cum au fost, pentru ca sunt cifre in acel meci si nu am fost cel mai slab. Hai sa merg cu Dumitru Dragomir sa ne uitam la prima repriza si sa vedem cine a fost cel mai slab de pe teren.

Tu m-ai intrebat cum e in Arabia, ti-am raspuns frumos si dupa dati titluri ca "Stanciu le raspunde contestatarilor". Nu am raspuns nimanui, nu am vorbit despre nimeni, ti-am spus cum e in Arabia. Ti-am spus ca am doi atacanti foarte buni la echipa. Sau ca am plecat de tanar. Pai Carillo, care a fost unul dintre cei mai buni peruvieni la Mondial, a venit in acelasi timp cu mine. Am in echipa chilian cu care am jucat in vara, l-au chemat la nationala, si e mai mic decat mine cu un an.

Nu vin sa vorbesc cu presa, nu am vorbit cu presa de foarte mult timp. Nu am prieteni ziaristi ca sa imi dea note mari indiferent cum joc, nu am nimic. Nu intru la televizor sa vorbesc ca altii si tocmai de aceea am venit acum sa spun, pentru ca nu o sa ma mai vedeti pana cand o sa fiu obligat sa vin la interviuri.

A zis Sumudica, a zis Budescu, au zis toti ca e un campionat foarte bun. Al Hilal ii are pe Carillo, pe Giovinco, pe Gomis, pe Carlos Eduardo. Sunt jucatori care niciodata nu au cum sa ajunga in Romania. Nu zic ca nivelul de aici e slab. Dar nici nivelul din Arabia nu e slab, cum s-a vorbit. (Te feliciti pentru alegera facuta?) Da, normal ca ma felciit. In primul rand trebuie sa ma gandesc la mine, a fost o oferta pe care nu puteam sa o refuz nici eu, nici Sparta. Sparta m-a cumparat cu 4 milioane de la Anderlecht. Crezi ca ma vindea cu 4,5 milioane, cum au zis unii oameni la televizor?", a declarat Nicolae Stanciu.