Razvan Marin Empoli Napoli Serie A Stranieri
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 10:32
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 10:32

Empoli, echipa lui Răzvan Marin, a cedat pe teren propriu contra lui Napoli, scor 0-2, în runda cu numărul 24 din Serie A.

Cu Răzvan Marin printre titulari, Empoli s-a văzut condusă din minutul 17, după ce albanezul Ardian Ismajli a trimis în propria poartă o minge centrată în careul mic de Piotr Zielinski. Scorul final a fost stabilit în minutul 28 de Victor Osimhen, golgheterul din Serie A, care a împins în poartă o minge respinsă de portarul lui Empoli.

Răzvan Marin, nota 6 în Gazzetta dello Sport după Empoli - Napoli 0-2

Napoli a rămas în inferioritate numerică din minutul 67, după ce Mario Rui a fost eliminat pentru un gest nesportiv, însă Empoli nu a avut puterea de a oferi o replică solidă.

Răzvan Marin a fost integralist și a primit nota 6, una dintre cele mai mari de la Empoli, în Gazzetta dello Sport: "S-a salvat cu luciditatea avută la anumite idei. S-a chinuit în duelurile inegale cu Anguissa, însă a adus puțină logică în jocul lui Empoli", au scris italienii despre mijlocașul român.

În acest sezon, Marin a jucat în 24 de meciuri ale lui Empoli, a marcat două goluri și a oferit două pase decisive.

Empoli se află pe locul 12 în Serie A, cu 28 de puncte, la distanță semnificativă de prima poziție retrogradabilă, 11 lungimi.

De partea cealaltă, Napoli își continuă parcursul impresionant în Serie A. Echipa condusă de Luciano Spalletti este lider autoritar, cu 65 de puncte, la 18 puncte în fața poziției secunde, ocupată de Inter.