Ce notă a primit Răzvan Marin pentru prestația din Emopli - Inter Milano 0-3

Razvan Marin Empoli Serie A Stranieri
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 16:30
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 16:36

Inter Milano a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Empoli, în etapa a 31-a din Serie A.

Golurile au fost marcate de Romelu Lukaku (minutele 48, 76) și de Lautaro Martinez (minutul 88). Pentru gazde, Răzan Marin a fost integralist, iar evoluția sa a fost remarcată în presa din Italia.

"Lui i-a revenit rolul să pună la punct jocul echipei sale. În prima repriză a făcut-o bine, reușind să aibă posesia mingii după bunul plac, însă în cea de-a doua parte, golul marcat de Inter l-a obligat să schimbe strategia, scoțându-l din ritm", au notat jurnaliștii de la Tuttomercatoweb, care l-au notat cu 5.5, în media echipei.

În urma acestui rezultat, Inter Milano ocupă poziția a cincea (54 puncte), dar poate fi depășită de rivala AC Milan, care are un meci mai puțin disputat și 53 puncte.

De cealaltă parte, Empoli este pe locul 15 (32 puncte), la șase puncte distanță de pozițiile retrogradabile.

Răzvan Marin ar putea semna cu Fiorentina

Sofyan Amrabat, unul dintre remarcaţii Cupei Mondiale 2022, se pregătește de o despărțire de Fiorentina, iar Calciomercato anunță că impresarul Pietro Chiodi negociază transerul lui Răzvan Marin la „violeți”.

"Răzvan Marin are un profil asemănător din punct de vedere tehnic cu al lui Sofyan Amrabat, unul dintre jucătorii de care gruparea viola urmează să se despartă în această vară", au scris italienii.

• Răzvan Marin a avut evoluţii bune în acest sezon pentru Empoli, unde este împrumutat de Cagliari, care în sezonul trecut a retrogradat în Serie B.