Ce ghinion pentru Alexi Pitu! A fost schimbat în prima repriză, după ce portarul a fost eliminat în meciul cu echipa lui Boloni

alexi pitu Bordeaux Ladislau Boloni Ligue 2 Metz Stranieri
Data publicarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 19:24
Data actualizarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 19:41

În etapa 31 din Ligue 2, Bordeaux a jucat în deplasare cu Metz, victoria revenindu-le gazdelor, scor 3-0.

Alexi Pitu a fost titular pentru al treilea meci consecutiv, însă a fost scos de pe teren în minutul 42, după ce portarul Poussin a fost eliminat. Românul a fost sacrificat de tehnicianul oaspeților, pentru a-l introduce pe Straczek.

La pauză scorul era egal, 0-0, însă în repriza secundă, gazdele au marcat de trei ori. În urma acestui rezultat, Bordeaux a rămas pe locul doi în clasament, la doar un punct distanță de Metz.

Francezii îl laudă pe Alexi Pitu

Jurnaliștii din Hexagon au remarcat potențiatul lui Alexi Pitu, despre care au scris că va avea ”cu siguranță” loc la naționala României.

"A confirmat prin jocurile bune făcute cu Nimes și Guingamp. E un jucător venit în iarnă, 'pe vârfuri', despre care am spus că e puțin prea firav pentru Ligue 2, un campionat dur. Dar începe să-și croiască drumul.

Un jucător talentat, care va avea cu siguranță un viitor cu naționala României, deci trebuie să-i acordăm timpul necesar. Arată deja lucruri bune, cu toate că a jucat puțin", au scris cei de la Girondins4Ever.com.