VIDEO EXCLUSIV Augustin Călin pune punctul pe „i” în transferul lui Moldovan la Atletico Madrid: „Un mare dezavantaj”

Data publicarii: Marti 13 Februarie 2024, 12:38
Data actualizarii: Marti 13 Februarie 2024, 13:28

Horațiu Moldovan (26 de ani) a semnat în această iarnă cu Atletico Madrid, conștient fiind că va fi rezerva lui Jan Oblak la clubul spaniol.

Augustin Călin, antrenorul echipei Progresul Fundulea din Liga a treia, fost tehnician la Ohod (Arabia Saudită), a fost invitatul lui Andru Nenciu în cadrul emisiunii „Poveștile SPORT.RO” și a vorbit despre mutarea anului din fotbalul românesc.

Potrivit antrenorului în vârstă de 43 de ani, transferul lui Horațiu Moldovan în Spania reprezintă un mare dezavantaj pentru goalkeeper-ul român, deoarece șansele de a ajunge titular în poarta lui Atletico sunt foarte mici.

Moldovan a greșit când a semnat cu Atletico Madrid, crede Augustin Călin

Pus să aleagă între Horațiu Moldovan și Florin Niță, tehnicianul Augustin Călin l-a indicat fără să clipească pe fostul portar al FCSB: „Niță”, a punctat scurt antrenorul de 43 de ani, apoi a completat:

„100% (n.r. - este un dezavantaj pentru Moldovan că este rezervă la Atletico Madrid). Mai ales ca portar. Pentru portar este foarte greu. Drăgușin încă nu joacă titular, dar mai prinde minute, cinci-zece... până va deveni titular. Ca portar... nu poți să-l bagi în ultimele 15 minute, să schimbi portarul. Acolo ori prinzi postul de titular și rămâi, ori nu joci”.

Augustin Călin are în CV, pe lângă o serie de echipe din ligile inferioare de la noi, formații din Burkina Faso (Naaba Kango), Mali (Yeleen Olympique) și Algeria (US Chaouia, ES Collo, Ramdane Djamel, USM Blida).

Ajuns la Atletico Madrid la finalul lunii ianuarie, după ce spaniolii au achitat clauza de reziliere de 800.000 de euro, Horațiu a adunat patru meciuri pe banca de rezerve a „roș-albilor” în La Liga și alte două în Copa del Rey.

Ultimul meci în care Moldovan s-a aflat în poartă a fost victoria la limită obținută de Rapid în fața lui FCU Craiova, pe 19.01.2024, în care a încasat trei goluri, scor 4-3.