VIDEO Atacantul care juca titular în naționala României, liber de contract după ce a promovat în La Liga!

Florin Andone Echipa Nationala la liga Segunda Division UD Las Palmas Stranieri
Data publicarii: Duminica 18 Iunie 2023, 11:47
Data actualizarii: Duminica 18 Iunie 2023, 11:53

Florin Andone a fost mai mult accidentat în ultimul sezon, în care a evoluat la UD Las Palmas.

Transferat la începutul lunii septembrie a anului trecut la UD Las Palmas, echipă din Segunda Division care acum a promovat în La Liga, Florin Andone (30 de ani) nu va continua la clubul din Insulele Canare.

Cel care la un moment dat promitea să devină noul atacant al naționalei României (25 de selecții și 2 goluri înscrise pentru ”tricolori”) a fost mai mult accidentat în ultimul sezon, în care a evoluat totuși în 19 partide în Segunda, de cele mai multe ori pe final de meciuri, și a marcat de 2 ori, în 1-0 cu Ponferradina și 3-1 cu Tenerife.

La începutul lui 2023, Florin Andone avea doar un sfert de oră jucat în 5 meciuri

”Seducător în jocul pozițional, bun și la urmărire. Ar trebui să ne ofere multe în restul sezonului”, scriau cei de la udlaspalmas.net după prestația lui Florin Andone din 1-0 cu FC Cartagena din toamnă.

Nu a fost însă așa, iar în primele cinci meciuri oficiale jucate în 2023 atacantul abia depășise un sfert de oră pe teren!

Fostul vârf de la Cordoba, Deportivo La Coruna, Brighton & Hove Albion, Galatasaray Istanbul sau Cadiz nu va continua în La Liga cu UD Las Palmas și va deveni de la 1 iulie jucător liber de contract.