FOTO ȘI VIDEO ”A pus suflet, dar nu a atins mingea!”. Florin Andone, titular în premieră la noua echipă, care e lider neînvins în campionat

Florin Andone Echipa Nationala Segunda Division UD Las Palmas Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 13:58
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 13:57

Conform presei din Canare, atacantul român a fost cel mai slab jucător al lui Las Palmas în victoria din deplasare cu CD Lugo, 1-0 în Segunda Division. Site-ul oficial al clubului l-a lăudat însă pentru ”o primă repriză bună”.

La primul său meci ca titular la noua echipă UD Las Palmas, Florin Andone (29 de ani), revenit după o accidentare, a jucat miercuri seara doar o repriză în 1-0 în deplasare cu CD Lugo, meci din runda a zecea din Segunda Division.

Fostul atacant al naționalei României a fost schimbat la pauză, când scorul era 0-0, cu Sandro Ramirez, autorul pasei decisive la golul celuilalt Ramirez, Benito, reușită din minutul 60 care a adus trei puncte pentru Las Palmas.

UD Las Palmas, lider neînvins în Segunda Division

Echipa din Canare este lider neînvins în Segunda Division, cu 20 de puncte după 10 etape (are 5 victorii și 5 egaluri), peste Alaves (19) și Burgos (18).

Pentru prestația sa cu Lugo, Andone a primit de la udlaspalmas.net nota 5, cea mai mică dintre toți jucătorii lui Las Palmas: ”Bătăios, a încercat să joace și de mai din spate, însă practic nu a avut nicio șansă. Nu i-a fost frică de nimic”.

”A pus suflet, dar nu a atins mingea”, a notat plastic și Canarias 7.

Taxat de presa din Canare, apreciat de club pe site-ul oficial

Site-ul oficial al lui UD Las Palmas l-a lăudat, în schimb, pe român - ”Atacantul a avut o primă repriză bună, la debutul său ca titular” - și a oferit și declarațiile lui Andone după meci:

”Știam cât de dificilă va fi această partidă, ne-am făcut temele și cu toții am fost foarte mulțumiți la final.

Personal, sunt foarte mulțumit că am început ca titular și îmi este clar că, încetul cu încetul, pot să-mi recapăt ritmul și să revin la forma dinainte”.

Andone s-a accidentat după primele șapte minute jucate pentru Las Palmas

Florin Andone s-a transferat la UD Las Palmas la începutul lunii septembrie, după ce și-a reziliat contractul cu Brighton & Hove Albion, club din Premier League.

Până la meciul de miercuri seara, el apucase să bifeze doar șapte minute la noua sa formație, în 1-0 cu Leganes din etapa a cincea, partidă în care s-a și accidentat.

Foto și video: Union Deportiva Las Palmas