Data publicarii: Luni 05 Martie 2007, 17:26
Data actualizarii: Luni 05 Martie 2007, 17:26
ROMANII DE TOP DIN CAMPIONATUL GERMANIEI

"Asigurare de viata romaneasca". Asa a titrat siteul german sport1.de.
Sergiu Radu si Vlad Munteanu, cei doi romani ai echipei germane Energie Cottbus, au fost considerati cei mai buni jucatori de pe teren in meciul castigat duminica, in deplasare, scor 3-2, in fata Borussiei Dortmund.
Sergiu Radu a fost implicat decisiv la toate cele 3 reusite si a primit nota maxima, 1(foarte bine), din partea cotidianului Lausitzer Rundschau, care mentioneaza ca romanul a fost fantastic. "Rapid, mai rapid, Radu! A fost coautor la toate cele 3 goluri si ar fi trebuit sa primeasca si un penalty la inceputul reprizei a doua" scrie cotidianul german.
Vlad Munteanu a fost autor a 2 dintre cele 3 reusite in meciul cu Dortmund si a primit nota 2 (bine). El a deschis scorul in minutul 5 si a impiedicat egalarea in minutul 21, atunci cand a salvat o minge de pe linia portii.
"A fost o evolutie fantastica a intregii echipe. In aparare am stat foarte bine iar in atac am reusit cinci sau sase contraatacuri perfecte. Suntem mandri de noi", a spus Sergiu Radu, care, alaturi de Vlad Munteanu, a ajuns la 9 goluri, in topul marcatorilor.
Sergiu Radu si Vlad Munteanu au marcat 18 din cele 25 de goluri ale echipei lor în acest sezon.