Alexi Pitu, decisiv pentru Bordeaux! Românul a evitat un rezultat rușinos în Cupa Franței

alexi pitu Bordeaux Cupa Frantei Stranieri Alexi Pitu, jucătorul lui Bordeaux / Foto: Twitter @girondins
Data publicarii: Sambata 06 Ianuarie 2024, 22:19
Data actualizarii: Sambata 06 Ianuarie 2024, 22:18
Bordeaux, echipa lui Alexi Pitu, a obținut calificarea în 16-imile de finală ale Cupei Franței după un meci dramatic.

Bordeaux, locul 13 în liga a doua din Franța, a înfruntat formația Entente Sannois Saint-Gratien, din eșalonul al cincilea. Trupa lui Alexi Pitu s-a impus dramatic, la loviturile de departajare.

Alexi Pitu a transformat penalty-ul decisiv al lui Bordeaux din Cupa Franței

După primele 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Entente Sannois Saint-Gratien a deschis scorul în minutul 17, prin Sekou Baradji, iar Bordeaux a egalat grație reușitei lui Danylo Ignatenko, din minutul 66.

Alexi Pitu a fost integralist la Bordeaux și a transformat ultima lovitură de departajare. Bordeaux s-a impus cu 4-2 și a evitat o mare surpriză în Cupa Franței, calificându-se astfel în 16-imile competiției.

Următoarea fază din Cupa Franței se va disputa în jurul datei de 21 ianuarie.

Pentru Alexi Pitu a fost al treilea meci consecutiv din Cupa Franței în care este titular la Bordeaux. În Ligue 2, situație e mai complicată pentru fostul jucător al Farului - 14 meciuri jucate (doar două ca titular), un gol și două assist-uri.