FOTO ȘI VIDEO Incidente grave la meciul Ajaccio - Bordeaux. Fanii echipei lui Alexi Pitu au produs din nou haos

Ajaccio alexi pitu Bordeaux Fotbal extern
Data publicarii: Marti 22 August 2023, 14:05
Data actualizarii: Marti 22 August 2023, 14:04

Bordeaux, echipa lui Alexi Pitu, continuă să aibă probleme în Ligue 2 din cauza comportamentului suporterilor.

Parchetul din Ajaccio a anunţat că a fost deschisă o anchetă pentru "violenţă agravată într-o incintă sportivă", ca urmare a incidentelor care au avut loc în timpul meciului dintre Ajaccio şi Bordeaux (0-0), luni seară, informează L'Equipe.

Incidente la meciul Ajaccio - Bordeaux

Faptele au avut loc aproximativ în minutul 12 al meciului. În jur de 60 de ultraşi de la Bordeaux, cărora li s-a interzis deplasarea în urma unui ordin prefectural emis vineri, au scandat şi s-au confruntat cu suporterii de la Ajaccio, transmite News.ro.

Meciul a fost întrerupt, iar ambele echipe au fost trimise la vestiare timp de aproape o oră, în timp ce cele două grupuri de suporteri aruncau cu diverse obiecte. Grupul de la Bordeaux a fost în cele din urmă evacuat de pe stadion de către poliţie, care a fost nevoită să folosească gaze lacrimogene pentru a restabili ordinea.Cinci persoane au fost transportate de urgenţă la spitalul din Ajaccio.

Până la urmă, partida s-a reluat, iar Ajaccio și Bordeaux au încheiat la egalitate, 0-0. Alexi Pitu a jucat la oaspeți din minutul 66.

Nu este pentru prima dată când fanii lui Bordeaux sunt în centrul atenției. La ultima etapă din sezonul trecut, în care formația lui Alexi Pitu a ratat dramatic promovarea în Ligue 1, partida cu Rodez a fost suspendată, după ce un atacant al oaspeților a fost busculat de un suporter al lui Bordeaux.