Alexandru Maxim, două pase decisive pentru Gaziantep, în „thriller-ul” cu Karagumruk

Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 17:18
Data actualizarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 17:17

Alexandru Maxim a fost integralist în meciul Karagumruk - Gaziantep, scor 3-3.

Alexandru Maxim a semnat cu Gaziantep în vara anului 2020, iar în acest sezon tehnicianul Erol Bulut l-a folosit încă din primul minut în fiecare meci de campionat.

Gaziantep a făcut duminică după amiază deplasarea la Instanbul pentru meciul cu Karagumruk, unde a obținut un singur punct, după ce ar fi putut să plece acasă cu toate cele trei.

Alexandru Maxim a fost decisiv în două situații. Mai întâi, la golul lui Ersoy din minutul 13. Figuieredo a dus scorul la 2-0 (20'), iar Baniya a redus din diferență pentru oaspeți, realizând scorul primei părți a jocului: 2-1 în favoarea lui Gaziantep.

În repriza secundă, același Baniya a restabilit egalitatea, dar Alexandru Maxim a avut încă un moment decisiv și a mai oferit un assist. Merkel a înscris în minutul 65, dar meciul nu s-a terminat încă.

Kouassi a dus scorul la 3-3 în minutul 69, iar Gaziantep a ratat șansa să obțină trei puncte importante în Superliga Turciei și, implicit, să avanseze în clasament.

Cu cele două pase decisive, Alexandru Maxim a ajuns, în acest sens, la cinci assisturi în această stagiune. Totodată, fostul internațional român are trecute în CV și trei goluri.