"Adio, Genoa!" Italienii anunță următoarea destinație a lui George Pușcaș

George Puscas Genoa Serie B Stranieri George Pușcaș / Foto: Getty Images
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 16:07
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 16:07

George Pușcaș (27 de ani), atacantul celor de la Genoa, ar urma să schimbe echipa în fereastra de mercato din ianuarie, potrivit ultimelor informații apărute în presa din Italia.

După promovarea celor de la Genoa în Serie A, Pușcaș a jucat foarte puțin și nu a reușit să marcheze vreun gol. Atacantul naționalei României a fost folosit în opt partide din campionat, însă doar o dată a fost titular.

Genoa vrea să îl transfere în iarnă pe Pietro Pellgri. George Pușcaș ar urma să plece în Serie B

În iarnă, Pușcaș ar urma să "îi spună adio" lui Genoa și să meargă în Serie B, anunță jurnaliștii italieni de la TMW, care precizează că atacantul român "are mulți admiratori" în liga a doua din Italia. Printre cluburile interesate de serviciile sale s-ar afla Spezia, locul 19, penultimul din Serie B.

În locul lui George Pușcaș, Genoa ar vrea să îl transfere în iarnă pe Pietro Pellegri (22 de ani), care ar fi nemulțumit de minutele primite la Torino și ar lua în calcul o revenire la Genoa, club la care s-a format și de la care a fost vândut la AS Monaco, în 2018, pentru 20,9 milioane de euro.

"Torino ar fi dispusă să îl împrumute cu opțiune de cumpărare pe Pietro Pellegri. La Genoa ar urma să fie rezerva lui Retegui, în timp ce Pușcaș ar urma să spună adio și să meargă în Serie B, unde mai multe cluburi admiră profilul său", au mai scris italienii.

• 8 meciuri (184 de minute) a strâns Pușcaș la Genoa în Serie A. A fost titular și integralist doar la partida cu Frosinone (1-2), disputată pe 26 noiembrie, în urma căreia a fost criticat de presa din Italia pentru o ratare uriașă.