Stranieri
Data publicarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 19:05
Data actualizarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 19:09

Sassuolo, echipa lui Vlad Chiricheș, a suferit un eșec drastic pe terenul lui Napoli, scor 1-6, în runda cu numărul 35 din Serie A.

Chiricheș a fost titular contra fostei sale echipe, iar Sassuolo a avut o primă repriză de coșmar. Napoli a marcat de patru ori în primele 21 de minute, prin Koulibaly, Osimhen, Lozano și Mertens.

Vlad Chiricheș, pus la zid după umilința cu Napoli

Vlad Chiricheș este considerat vinovat la golul secund al lui Napoli, marcat de Osimhen după un corner. Fundașul a sărit târziu la cap și i-a permis atacantului nigerian să marcheze din careul mic. Golul al treilea, înscris de Hirving Lozano, a venit după ce mexicanul i-a luat fața căpitanului naționalei României și a înscris fără probleme. Chiricheș a mai comis o gafă în minutul 3, când a încercat să trimită o pasă în spate, la portar, însă Osimhen a interceptat și a trimis în bară.

Chiricheș a fost înlocuit la pauză cu Ayhan, iar Sassuolo a mai încasat două goluri, de la Mertens (54') și Rrahmani (80'). Gruparea neroverde a reușit golul de onoare în minutul 87, prin Maxime Lopez.

Publicațiile italiene au criticat prestația lui Vlad Chiricheș și i-au acordat fundașului român nota 4 pe linie pentru cele 45 de minute petrecute pe teren.

Canale Sassuolo: Trimite mai întâi o pasă nesăbuită în spate, însă Osimhen nu reușește să îl pedepsească cu un gol. Apoi, pierde o multitudine de mingi pe construcție și îi permite lui Osimhen să sară netulburat și să facă 2-0. Este ocolit și la golul de 3-0 marcat de Lozano din pasa aceluiași atacant nigerian. (Nota 4)

Eurosport Italia: Horror! Chiricheș, un dezastru. Pierde mingea în fața lui Osimhen în startul meciului, iar apoi continuă să facă și să repete greșelile. (Nota 4)

Tuttomercatoweb: Chiricheș a apărut cu câte o gafă pe minut și l-a trimis imediat pe Osimhen spre glorie. O mulțime de gafe în cele 45 de minute (Nota 4)

Sassuolo News: Abordarea meciului a fost greșită, iar Chiricheș ne-a făcut să înțelegem care sunt intențiile lui Sassuolo din acest meci după eroarea de la faza cu Osimhen. (Nota 4).

Vlad Chiricheș s-a aflat la meciul cu numărul 28 disputat în acest sezon de Serie A, dintre care 26 ca titular.

Sassuolo a ajuns la patru înfrângeri în ultimele cinci etape și ocupă locul 10 în Serie A, cu 46 de puncte. Napoli e pe 3, cu 70 de puncte, la patru lungimi de liderul AC Milan, care are un meci mai puțin.