Vlad Chiriches juventus Moise Kean Sassuolo Serie A Stranieri
Data publicarii: Marti 26 Aprilie 2022, 09:22
Data actualizarii: Marti 26 Aprilie 2022, 09:23

Vlad Chiricheș, fundașul lui Sassuolo, a fost integralist în meciul cu Juventus, pierdut de echipa sa pe teren propriu, scor 1-2.

Sassuolo, cu trei înfrângeri în ultimele patru etape din Serie A, a deschis scorul în minutul 39, prin Giacomo Raspadori, după o acțiune splendidă în careul torinezilor. Juventus a obținut egalarea în ultimul minut al primei reprize, când Paulo Dybala a marcat cu un șut la colțul lung.

Vlad Chiricheș, cel mai slab în eșecul lui Sassuolo contra lui Juventus

Victoria lui Juventus a fost adusă în minutul 88 de Moise Kean, care a preluat de lângă Vlad Chiricheș, s-a întors, a pătruns în careu și a șutat excelent de lângă fundașul român, care nu a reușit să îl blocheze.

Gazzetta dello Sport l-a declarat pe Vlad Chiricheș cel mai slab jucător din tabăra lui Sassuolo, acordându-i nota 5 căpitanului naționalei României: "Ce ciudat e uneori. Reușește să îl țină pe Morata, nu a suferit când a intrat Vlahovic, dar Kean reușește apoi să îi ia fața. Acolo a pierdut Sassuolo meciul", au scris italienii.

De partea cealaltă, Alex Sandro (5) a fost cel mai slab jucător al lui Juventus, în timp ce Moise Kean (6,5) a fost declarat omul partidei datorită golului decisiv din final.

Sassuolo se află la mijlocul clasamentului în Serie A, pe locul 10, cu 46 de puncte, în timp ce Juventus pare că și-a asigurat poziția a patra, ultima care duce în Liga Campionilor, având acum 66 de puncte.

Pentru Vlad Chiricheș (32 de ani) a fost meciul cu numărul 27 disputat în acest sezon de Serie A, dintre care 25 ca titular.