Medalie de AUR pentru David Popovici la Europene! Nou record național al românului

david popovici robert glinta Sporturi
Data publicarii: Sambata 06 Noiembrie 2021, 17:54
Data actualizarii: Marti 30 Noiembrie 2021, 23:22

România își măsoară forțele cu marile puteri ale Europei la competiția de la Kazan (Rusia).

5:55 David Popovici a câștigat medalia de aur la Europenele de la Kazan. Tânărul înotător a învins la proba de 200 metri liber, stabilind un nou record național, cu 1:42,12

• Este un fenomen la nivel mondial . Robert Glință, cuvinte de laudă pentru rezultatul spectaculos realizat de Popovici

România e pe val la Campionatul European de natație în bazin scurt.

David Popovici se află azi în fața primei finale la Campionatul European în bazin scurt (25 m) de la Kazan. În vârstă de 17 ani, David va concura în ultimul act al probei de 200 m liber.

Vineri, în semifinale, David Popovici a înotat fantastic și a obținut cel mai bun timp - 1:43.08, stabilind totodată și un nou record național la 17, 18 și +19 ani!

Finala va începe la ora 17:36, ora României, iar David va înota pe culoarul al patrulea. Cursa poate fi urmărită LIVE accesând următorul link: www.aquatics.eurovisionsports.tv.

Mai târziu, de la ora 19.09, ora României, Robert Glință și David Popovici vor concura în semifinale la 100 m liber!