Vlad Stancu a luat bronz la 800 m liber, în cadrul CM juniori din Peru (LIVE pe VOYO)

Vlad Stancu Vlad Stancu cm juniori Sporturi
Data publicarii: Vineri 02 Septembrie 2022, 05:32
Data actualizarii: Vineri 02 Septembrie 2022, 05:40

România a cucerit în total cinci medalii după trei zile de concurs la Lima, la CM de înot pentru juniori.

Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz în proba de 800 m liber a Mondiaului de juniori din Peru, transmis ÎN DIRECT de VOYO.

Vlad Stancu și-a demonstrat din nou capacitatea de a duce perfect o cursă tactică, de anduranță - proba de 800 m liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

După ce a deschis drumul României către medalii în Peru, cu argintul de la 400 m liber, elevul antrenoarei Iulia Becheru a cucerit vineri dimineața medalia de bronz în proba de 800 m liber.

Sportivul de la CSA Steaua a terminat finala cu 7:56,14.

Pe primul loc s-a clasat Carlos Garach Benito (Spania) – 7:52.73., iar pe locul al doilea a sosit Batuhan Filiz (Turcia) – 7:55:61 min.

România a ajuns la cinci medalii la CM de juniori din Peru.