Cu David Popovici vârf de lance, ștafeta combinată 4x100 m liber a României a luat argint la CM juniori din Peru (LIVE pe VOYO)

david popovici CM inot peru program romani Sporturi
Data publicarii: Vineri 02 Septembrie 2022, 04:02
Data actualizarii: Vineri 02 Septembrie 2022, 10:05

Campionatul Mondial de înot pentru juniori din Lima (Peru) e transmis în direct de VOYO. Competiția se încheie duminică.

UPDATE 4:00 România a câștigat vineri dimineața medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4x100 m liber.

Delegația condusă de Cameliia Potec a ajuns astfel la a cincea medalie în Peru.

România a cucerit medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4x100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima, competiție transmisă de VOYO.

Vicecampioană europeană de juniori, în această vară, chiar la Otopeni, ștafeta combinată a României a ocupat locul al doilea în finala găzduită de bazinul olimpic din incinta Videna Aquatic Center din Lima.

David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu au încheiat cursa cu timpul de 3:30.39 min. Pe locul întâin s-a clasat Ungaria, iar pe poziția a treia a terminat Italia.

UPDATE 20:00 România s-a calificat în finala probei de ștafetă combinată 4x100 m liber cu primul timp!

Ștafeta combinată de 4x100 m liber a României s-a calificat joi seara în finală, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Alcătuită din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, ștafeta României nu a avut nicio problemă în serii și și-a încheiat evoluția cu timpul de 3:31.58 min.

Și, cu primul timp din serii, ștafeta României avansează în finala care va avea loc la noapte, de la ora 3:43, ora României.

Update 18:00 Noi serii de calificări au fost programate. Davici Popovici va concura alături de Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Dicaonescu la ștafete combinate 4x100 m liber. Seriile au loc astăzi de la ora 19:16, iar finala e programată la noapte, de la 3:43, ora României.

Delegația condusă de Camelia Potec a cucerit după două zile de concurs trei medalii.

După ce marți ștafeta masculină de 4x100 m liber a luat aur, iar Vlad Stancu a luat argint la 400 m liber, în a doua zi a competiției din America de Sud a venit un nou aur pentru tricolori.

David Popovici a urcat pe prima treaptă a probei de 200 m liber după o cursă câștigată entuziasmant.

PROGRAM ROMÂNI (azi, ziua a patra de concurs)