FOTO Victorie uriașă pentru Bernadette Szocs la Jocurile Europene! E în semifinalele turneului de simplu la tenis de masă după un meci maraton

Bernadette Szocs Jocurile Europene Tenis De Masa Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 26 Iunie 2023, 13:57
Data actualizarii: Luni 26 Iunie 2023, 14:48

O nouă zi excelentă pentru lotul condus de Cristi Romanescu la Jocurile Europene din Cracovia (Polonia).

• Feminin, simplu, sferturi de finală: Bernadette Szocs - Nina Mittelham 4-2 (11-8, 5-11, 11-6, 10-12, 11-7, 11-4) / Elizabeta Samara - Han Ying (Germania), luni, ora 17:10

Bernadette Szocs a învins-o luni, la prânz, în sferturile de finală ale probei de simplu feminin, pe Nina Mittelham, scor 4-2 (11-8, 5-11, 11-6, 10-12, 11-7, 11-4). Nemțoaica e vicecampioană en-titre.

Bernadette Szocs, thriller la Cracovia. A fost egalată la 2-2, dar a dat recital pe final

Bernie a dat dovadă de stăpânire de site și control în situații limită în momentele în care Nina Mittelham a echilibrat disputa. Szocs a început excelent, și-a adjudecat actul inaugural, apoi a fost egalată.

Cu un joc solid și cu arme care au contracarat jocul fără cusur al adversarei, Bernie a luat al treilea set, însă a cedat actul patru, unul extrem de echilibrat.

La 2-2, sportiva tricoloră a dat recital. A pus pe masă toate mingile, a ieșit cu bine din schimburile intense în care era în dificultate și a închis meciul în setul 6.

• Pentru Bernie ziua de luni e una epuizantă. În această seară va juca pentru bronz în proba de dublu-mixt, alături de colegul ei, Ovidiu Ionescu.
  • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Alvaro Robles/Maria Xiao (Spania) e programat luni, ora 20:00. Meciul se poate vedea aici https://europeangames.tv/live?id=6329500739112