VIDEO Victorie fabuloasă pentru baschetul românesc: U-BT Cluj a învins Unicaja Malaga în Liga Campionilor!

U-BT Cluj Basketball Champions League Elijah Stewart Marca Unicaja Malaga Sporturi
Data publicarii: Miercuri 26 Ianuarie 2022, 09:07
Data actualizarii: Miercuri 26 Ianuarie 2022, 09:17

Meciul a avut loc ieri, în Spania, în faza Top 16 a competiției, unde ardelenii s-au calificat în premieră.

U-BT Cluj, campioana României la baschet masculin, a câștigat ieri primul meci din Grupa K a fazei Top 16 din Basketball Champions League, 79-73 în deplasare cu Unicaja Malaga, din puternicul campionat al Spaniei, Liga ACB.

Scorurile pe reprize au fost 19-13, 24-28, 21-14, 15-18, iar cei mai buni jucători ai clujenilor au fost Elijah Stewart (MVP cu 26 de punte, 3 recuperări, 3 pase decisive), Brandon Brown (15 puncte), Karel Guzman (10 puncte), Patrick Richard (8 puncte), Dustin Hogue (8 puncte) și Stefan Bircevic (8 puncte).

Marca: ”Modesta Cluj-Napoca din România a surprins pe toată lumea”

Este pentru prima dată când U-BT se califică în Top 16 în Liga Campionilor. Primele două clasate din grupele acestei faze vor accede în sferturile de finală ale competiției.

”Unicaja se împiedică la revenirea în cupele europene și își complică viața. Modesta Cluj-Napoca din România a surprins pe toată lumea”, a titrat Marca. ”Ultimele zece minute au fost haos, un carusel de erori pentru Malaga”, au mai scris ziariștii iberici.