Un sportiv medaliat la Campionatul Mondial de atletism a fost asasinat în Ecuador

Alex Quinonez Doha, Qatar Ecuador Jocurile Olimpice 2012 Sporturi
Data publicarii: Sambata 23 Octombrie 2021, 10:56
Data actualizarii: Sambata 23 Octombrie 2021, 11:11

Obținuse bronzul la 200 de metri la ultima ediție a competiției, disputată la Doha.

Atletul ecuadorian Alex Quinonez (32 de ani) a fost asasinat în orașul Guayaquil de persoane necunoscute, în timp ce se afla cu un prieten, care și el a fost omorât de atacatori.

”Cel mai bun sprinter din istoria țării noastre a fost ucis”, a anunțat ministrul sporturilor din Ecuador.

A fost multiplu campion al Americii de Sud

Quinonez a câștigat medalia de bronz la 200 de metri la ultimul Campionat Mondial de atletism, desfășurat la Doha, în Qatar, în urmă cu doi ani.

Multiplu campion al Americii de Sud, el a prins și o finală la Jocurile Olimpice din 2012, refuzându-i-se participarea la Olimpiada din această vară, de la Tokyo, din cauza ratării unui control antidoping.