FOTO ȘI VIDEO Imaginile unei nopți de august de neuitat. Două medalii "made in Romania" la Lima, la CM de juniori

Data publicarii: Miercuri 31 August 2022, 09:05
Data actualizarii: Miercuri 31 August 2022, 09:56

România a cucerit două medalii în prima zi a CM de înot pentru juniori din Peru, competiție transmisă de VOYO.

România a demonstrat că e pe creasta valului în natația mondială din nou la nivel de juniori. Iar începutul a fost în forță în modernul bazin din Lima, care găzduiește până pe 4 septembrie Mondialul la care iau parte cei mai buni înotători de pe mapamond.

Lima, fascinată de români

Pentru tricolori a fost o seară de neuitat.

Ștafeta României de 4x100 m liber a cucerit aurul într-o finală dominată de la început până la final, iar Vlad Stancu și-a adjudecat argintul în ultimul act de la 400 m liber.

Echipa României a trăit o primă seară magică la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

În incinta Videna Aquatic Center, sportivii români au reușit să cucerează azi-noapte o medalie de AUR (ștafeta de 4x100 m liber masculin - David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu) și una de ARGINT (Vlad Stancu la 400 m liber). Totodată, Aissia Prisecariu și Rebecca Diaconescu s-au calificat în finala de la 100 m spate.

Și, nu în ultimul rând, pe primul schimb din finala de ștafetă 4x100 m liber masculin, David Popovici a stabilit un nou record al competiției la 100 m liber, cu timpul de 47.07 secunde!