România încheie la egalitate cu Ungaria în clasamentul pe medalii la Campionatele Mondiale de natație

Campionatul Mondial de natatie david popovici robert glinta Sporturi
Data publicarii: Duminica 26 Iunie 2022, 08:20
Data actualizarii: Duminica 26 Iunie 2022, 08:29

David Popovici (17 ani) a devenit la Campionatele Mondiale de natație din Ungaria primul înotător român care câștiga madalia de aur.

Dar nu numai că a câștigat aurul, dar s-a impus în două probe: 200 de liber (1 min. 43 sec 21/100) și  100 m liber (47 sec 58/100).

David Popovici, două medalii de aur pentru România

În urma celor două perfromanțe obținute de David Popovici, România s-a clasat la finalul CM de la Budapesta pe locul șapte în clasamentul pe medalii la înot, la egalitate cu Ungaria, țara gazdă.

Pe primjul loc au încheiat Statele Unite, care au cucerit 17 medalii de aur, 12 de argint și 16 de bronz. Americanii au fost urmați în clasament Australia (6 medalii de aur, 9 de argint și 2 de bronz) și Italia(5 medalii de aur, 2 de argint și două de bronz).

România devansat țări precum Marea Britanie, China sau Germania.

Tot la Campionatele Mondiale de natație, Robert Glință a încheiat pe locul opt în proba de 100 m spate și pe locul cinci în proba de 50 m spate.