FOTO Robert Glință, pe locul 8 în finala de la 100 m spate a Mondialului de la Budapesta. Italianul Thomas Ceccon, record mondial

robert glinta Robert Glinta Budapesta Sporturi
Data publicarii: Luni 20 Iunie 2022, 20:07
Data actualizarii: Luni 20 Iunie 2022, 20:24

România rămâne cu o medalie de aur la CM de natație din Budapesta prin David Popovici, care a câștigat luni seara finala de la 200 m liber.

UPDATE Robert Glință, piteșteanul de la CS Dinamo, a încheiat pe locul 8 finala de la 100 m spate a Mondialului de natație de la Budapesta. Înotătorul în vârstă de 25 de ani a terminat finala din capitala Ungariei cu timpul de 53,63, într-o cursă în care italianul Thomas Ceccon a triumfat cu un nou record mondial al probei, 51,60.

Medalia de argint a fost cucerită de americanul Ryan Murphy (51,97), în timp ce pe locul al treilea al podiumului s-a situat Hunter Armstrong (SUA, 51,98).

UPDATE Robert Glință va pleca de pe culoarul 8. Urmează finala de la 100 m spate.

Robert Glință concurează în finala probei de 100 m spate, la Campionatul Mondial de la Budapesta, de la ora 20:00.

Piteșteanul s-a calificat duminică în finala probei de 100 m spate. Înotând în semifinala a doua, Robert a încheiat cursa cu timpul de 53,00 și și-a câștigat astfel locul în ultimul act al probei de 100 m spate.

Finala este programată azi, de la ora 20:00, ora României.