Prima reacție a lui Cătălin Chirilă, după încă o medalie la Europenele de la Munchen: "După munca depusă au apărut și rezultatele"

catalin chirila canoe Sporturi
Data publicarii: Duminica 21 August 2022, 13:26
Data actualizarii: Duminica 21 August 2022, 13:26

Canoistul român Cătălin Chirilă (24 de ani) a cucerit încă o medalie la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Duminică, Chirilă a obținut medalia de bronz în proba de canoe simplu 500 de metri, după ce a încheiat cu timpul de 1:48.364. El a fost devansat de cehul Martin Fuksa (1.47.183) și moldoveanul Serghei Tarnovschi (1:48:160).

Reacția lui Cătălin Chirilă, după bronzul de la Europene

Pentru Cătălin Chirilă a fost a doua medalie obținută la Munchen, după ce a cucerit aurul la canoe simplu 1000 de metri.

Imediat după finala de la 500 de metri, Cătălin Chirilă a recunoscut că a fost ușor dezamăgit de prestația sa din finala încheiată cu bronz, însă a subliniat că și-a dorit foarte mult să încheie măcar pe locul 3, ceea ce a și reușit.

În cadrul interviului acordat pentru TVR, sportivul român a dezvăluit și care este următoarea competiție la care va participa.

"N-aș putea spune că sunt foarte fericit după această cursă. Se putea să fie și o cursă bună, cel puțin așa mă așteptam de pe mal, să o abordez într-o cu totul altă manieră, dar mi-am dorit să fie măcar medalia de bronz. A fost o cursă foarte strânsă. Am simțit că toți adversarii sunt acolo, chiar în fața mea. Am avut momentul acela de gândire unde mi-am propus să ajung să câștig măcar medalia de bronz.

Doar faptul că Victor (n.r - Mihalachi, fostul coleg al lui Cătălin Chirilă) a renunțat la sport m-a făcut să rămân la canoe simplu. Știu câtă muncă e într-o barcă de doi. În primul rând, perfecționarea ta ca sportiv, dar și legarea dubloului. Mi-am propus să nu mai pierd timpul în alte ambarcațiuni și să mă concentrez la simplu. Potențialul mi-l cunoașteam și știam că pot urca pe cele mai înalte trepte.

Chiar la juniori, în 2016, am obținut medalii de argint la Europene și Mondiale în barca de simplu. De atunci știam că calitate pentru un simplist. M-am bătut anul acela cu un rus mult mai mare decât mine și mai tehnic. Nu sunt un tip foarte tehnic și asta m-a dezavantajat. Cu trecerea timpului și munca depusă, rezultatele au început să apară și la simplu, la seniori.

Principala misiune pentru toată echipa a fost aurul de la Mondiale și aurul de la Europene, de la 1.000 de metri. Mă voi antrena în continuare foarte serios, adversarii știu deja ce abordare am și mă vor studia. Și eu i-am studiat și într-un final am reușit să înving. Îmi doresc să merg din ce în ce mai tare, din ce în ce mai puternic și să nu-i las să mă întreacă.

Voi începe pregătirea pentru calificările la Jocurile Olimpice chiar acum, din toamnă. Voi reveni acasă, nu voi avea timp deloc de odihnă. Voi pleca în Oklahoma, în Supercupă. Primii 6 sportivi ai lumii au fost invitați după Cupele Mondiale. Sunt unul dintre participanați la Supercupă, voi merge acolo o săptămână și voi participa în proba de 350 de metri, cee ce e nou pentru mine. Va fi o probă destul de ciudată pentru mine. Mă bucur că nu va fi mai presiunea Campionatelor Mondiale și Europene, va fi o probă mai mult de distracție", a spus Cătălin Chirilă.

La începutul acestei luni, Cătălin Chirilă a participat și la Campionatele Mondiale de la Halifax, unde a cucerit aur în proba de canoe simplu 1.000 de metri și argint la cea de 500 de metri.