VIDEO Cătălin Chirilă, aur la Europeanul de kaiac-canoe! Sportivul din Tulcea a făcut o cursă fantastică la 1.000 m

catalin chirila Sporturi
Data publicarii: Sambata 20 August 2022, 13:59
Data actualizarii: Sambata 20 August 2022, 15:42

România punctează din nou la sporturile nautice. La Munchen, Chirilă a rezistat eroic pe ultimii metri ai finalei de canoe simplu de la 1.000 m.

Chirilă a condus aproape integral cursa şi a încheiat cu timpul de 3:49,681. El a fost urmat de sportivul ceh Martin Fuksa şi de italianul Carlo Tacchini.

”Oamenii Deltei sunt curajoși și puternici!”,  a  spus după serii Cătălin Chirilă, potrivit siteului forului român de kaiac-canoe.

Și așa a fost. În finala de duminică după-amiază, elevul lui Florin Popescu și Petre Condrat a condus cursa de la început până în final și a rezistat cu resurse nebănuite atacului vijelios al colegului de culoar, Martin Fuksa, o legendă a canoei.

• Cursa s-a desfășurat pe canalul pe care legendarul Ivan Patzaichin cucerea aurul olimpic, la JO 1972, cu pagaia ruptă, moment devenit unul antologic în istoria olimpismului.

Ultima medalie europeană la canoe simplu 1.000 m a fost cucerită în 2011 la Belgrad de Iosif Chirilă (argint), iar ultimul titlu european a fost obţinut de Florin Mironcic (2006) la Racice.

Chirilă (CSA Steaua) va evolua duminică, de la ora 12:30 (ora României), şi în finala probei de canoe simplu pe 500 de metri, în care este vicecampion mondial la Halifax (Canada).

Tot sâmbătă, Oleg Nuţă va lua startul în finala probei de canoe simplu pe 200 metri (ora 15:28).