NEWS ALERT Prima finală, prima medalie de AUR pentru România! Începem perfect Campionatul European de canotaj

campionatul european de canotaj Amalia Bereș Mădălina Bereș Magdalena Rusu Maria Tivodariu Sporturi
Data publicarii: Sambata 27 Mai 2023, 13:59
Data actualizarii: Sambata 27 Mai 2023, 14:00

Mădălina Bereș, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu și Amalia Bereș sunt primele medaliate cu aur din delegația României la competiția din Slovenia.

Echipajul de patru rame feminin (W4-) a câştigat sâmbătă medalia de aur la Campionatul European de la Bled (Slovenia).

”Prima Finală A a Campionatului European 2023, prima medalie pentru România!

AUR pentru echipajul de patru rame feminin (W4-), compus din Mădălina Bereș, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu și Amalia Bereș!”, a postat Federația Română de Canotaj pe pagina oficială de Facebook.

Celelalte rezultate ale sportivilor români

Primele rezultate obținute sâmbătă de sportivii noștri la Campionatul European de Canotaj 2023 au fost:

La dublu rame masculin (M2-), Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan au concurat azi în Semifinala A/B1. Sportivii noștri s-au clasat pe locul 2 și s-au calificat în Finala A de mâine.

În Semifinala A/B2 a probei de dublu vâsle masculin (M2x), echipajul compus din Florin Arteni și Ciprian Tudosă a încheiat cursa pe locul 4 și va concura în Finala B.

Echipajul de patru vâsle feminin (W4x), compus din Ioana-Mădălina Moroșan, Andrada-Maria Moroșanu, Cristina Druga și Patricia Cireș, s-a clasat pe locul 1 în Finala B de azi și ocupă astfel poziția 7 în clasamentul general.