FOTO Performanță românească la Cupa Mondială de tir sportiv: Roxana Sidi a câștigat medalia de argint!

Roxana Sidi Laura Ilie Peter Sidi pusca 10 m aer comprimat tir sportiv Sporturi
Data publicarii: Marti 12 Iulie 2022, 08:20
Data actualizarii: Marti 12 Iulie 2022, 08:25

Sportiva legitimată la CSA Steaua București a terminat pe locul 2 în proba de pușcă 10 m aer comprimat.

Sportiva română Roxana Sidi a obţinut medalia de argint în proba de puşcă 10 m aer comprimat, în cadrul Cupei Mondiale de tir sportiv de la Changwon (Coreea de Sud), în finala desfăşurată luni.

Roxana Sidi, de la CSA Steaua Bucureşti, antrenată de Peter Sidi, s-a calificat duminică în finală cu al treilea timp al calificărilor (630,2 puncte).

În finala de luni, Roxana Sidi a fost a doua, cu 260,1 puncte, fiind depăşită doar de cehoaica Lucie Brazdova (261,3 puncte). În meciul pentru medalia de aur, Brazdova s-a impus cu 16-8.

În clasamentul mondial, Oceanne Muller (Franţa) se menţine lider cu 6.190 puncte, în timp ce Laura Ilie este a treia cu 3.780 puncte, iar Roxana Sidi a urcat pe locul 13 cu 2.036 puncte.