Data publicarii: Duminica 13 Martie 2022, 11:52
Data actualizarii: Duminica 13 Martie 2022, 12:12

În vârstă de 25 de ani, fosta gimnastă amânase inițial intervenția chirurgicală.

Larisa Iordache (25 de ani) s-a retras din gimnastică după o carieră minunată într-un sport dur. Fosta sportivă de la CS Dinamo a trecut peste multe obstacole, a stat departe de sportul pe care l-a iubit, dar mereu a revenit și mai puternică.

Larisa Iordache, prima reacție după operația la rinichi

• Larisa Iordache a fost confirmata cu COVID-19! Anuntul gimnastei romance

Chiar și după retragerea din activitate, fosta mare campioană de la CS Dinamo a fost obligată să viziteze din nou clinicile medicale.  Recent, Larisa s-a operat la rinichi.

„Am avut o infecție la fel ca cea din aprilie, de fapt puțin mai mare. Am o pietricică acolo care tot blochează canalul, iar rinichiul meu nu putea să scoată tot lichidul și s-a pus un stent, timp de o lună de zile. Ulterior, vor interveni medicii să scoată pietricica. Știam că e acolo de anul trecut. Mi-a mai dat semne că mă dor rinichii, dar luam pastile de fiecare dată și îmi trecea, dar de data aceasta nu a funcționat”, a spus Larisa Iorache, conform Antena Stars.

La JO Tokyo 2020, Larisa Iordache s-a calificat pe ultima sută de metri, la Campionatele Europenele de Gimnastică de la Basel, unde în preliminariile de la individual compus a ocupat unul dintre cele două locuri care îi asigurau prezența în competiția olimpică. La Tokyo, bucureșteanca s-a calificat în finala de la bârnă cu a patra notă, dar s-a accidentat la aterizare și nu a putut intra în lupta pentru medalii din cauza problemelor de la gleznă care au obligat-o să se retragă înainte de startul finalei.

Larisa Iordache, 21 de medalii în carieră

îÎn 2008 a intrat în lotul național de gimnastică, moment în care a fost comparată și cu Nadia Comăneci pentru calitățile pe care le arăta. Debutul internațional și l-a făcut în 2009, la Top Gym Trophy, acolo unde a câștigat medalia de bronz pe echipe. La nivel individual, atunci a reușit să câștige medalia de aur la individual-compus, dar și la bârnă.

Singura medalie olimpică pe care a câștigat-o în carieră a fost la Londra, în 2012, când a luat bronzul cu echipa României. Ultimele medalii cucerite de Larisa Iordache au fost obținute în luna decembrie 2020, la Campionatul European de la Mersin. În Turcia, Iordache a luat aur la bârnă și la sol, dar și una de argint.

• 21 de medalii este numărul cu care Larisa Iordache își încheie cariera în gimnastică.