FOTO Don't stop! Eliza Samara, victorie autoritară la Jocurile Europene și continuă lupta pentru medalii. Când joacă în sferturi

Eliza Samara Jocurile Europene Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 26 Iunie 2023, 09:31
Data actualizarii: Luni 26 Iunie 2023, 09:50

Tenisul de masă românesc, condus de președintele FRTM Cristi Romanescu, ține steagul sus la Jocurile Europene.

Din articol
  • România are două reprezentante în sferturi, la simplu, la Jocurile Europene: Eliza Samara și Bernadette Szocs.

Duminică a fost o zi extraordinară pentru tricolori la competiția de la Cracovia. Eduard Ionescu a obținut victoria carierei în fața germanului Dimitrij Ovtcharov, iar Eliza Samara s-a calificat en-fanfare în sferturile probei de simplu feminin.

Constănțeanca a urcat în sferturile de finală, la simplu feminin, confirmând forma bună pe care o traversează, în drumul spre performanța europeană.

Eleva lui Viorel Filimon a reușit încă un meci fără set cedat pe tabloul principal, de această dată contra jucătoarei croate Ivana Malobabic (Croația), scor 4-0 (11-3, 11-6, 11-2, 11-8).

Simplu feminin

Sferturi de finală

Bernadette Szocs - Nina Mittelham, luni, ora 12:40

Elizabeta Samara - Han Ying (Germania), luni, ora 17:10

Optimi de finală

Bernadette Szocs - Hana Matelova (Cehia) 4-2 (11-9, 12-10, 8-11, 10-12, 11-3, 15-13)

Elizabeta Samara - Ivana Malobabic (Croația) 4-0 (11-3, 11-6, 11-2, 11-8)