FOTO ȘI VIDEO David Popovici și momentele care au adus din nou România în prim-planul sportului mondial

Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 11:55
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 12:31

David Popovici (17 ani) a cucerit vineri dimineața a treia medalie pentru România la CM juniori din Peru. Primele două au fost aduse de Vlad Stancu (400 m liber) - argint și ștafeta de 4x100 m liber (aur).

Popovici a dominat de o manieră categorică și finala de la 200 m liber și a luat al doilea aur după cel adjudecat cu colegii săi de la 4x100 m liber.

David Popovici, patru medalii de aur la 200 m liber în 2022

Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18  min. și a câștigat fără emoții medalia de AUR cu un nou record al competiției.

Astfel, după aurul de la Mondialele de seniori, aurul de la Europenele de juniori și aurul de la Europenele de seniori, David își trece în palmares și aurul la Mondialele de juniori, întregind astfel o vară fantastică pentru el și pentru natația românească.

Sportivul de la CS Dinamo mai ia startul la Lima într-o singură probă - 100 m liber.

Prin performanța de vineri dimineața, Popovici (17 ani) a făcut "careu" de aur la 200 m liber:

• Aur la 200 m liber la CM de juniori
  • Aur la 200 m liber la CM de seniori
  • Aur la 200 m liber la CE de juniori
  • Aur la 200 m liber la CE de seniori

Aissia Prisecariu – locul 5 și Rebecca Diaconescu – locul 6, în finala de la 100 m spate

Evoluțiile sportivilor români în sesiunea de seară din ziua a doua a Campionatului Mondial de înot pentru juniori s-au încheiat odată cu finala feminină de 100 m spate. La capătul unei curse pasionante, Aissia Prisecariu s-a clasat pe locul 5, iar Rebecca Diaconescu a terminat a șasea.

Timpii lor: Aissia Prisecariu – 1:02.58 min., Rebecca Diaconescu – 1:02.93 min.