Sporturi
Data publicarii: Luni 20 Iunie 2022, 22:34
Data actualizarii: Luni 20 Iunie 2022, 22:33

David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta, în proba de 200 de metri liber.

Bucureșteanul de la CS Dinamo a terminat cursa cu timpul de 1:43,21, prin care și-a corectat recordul mondial de juniori stabilit duminică, în semifinale. Pe locul secund s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44,47), iar pe poziția a treia a terminat britanicul Tom Dean (1:44,98).

David Popovici, mesaj pentru România după ce a scris istorie și a cucerit aurul la Mondial

Popovici a devenit primul român din istorie care cucerește o medalie de aur în acest sportiv, la un Campionat Mondial. În schimb, România a mai triumfat la feminin prin Tamara Costache (aur la 50m liber, la Madrid 1986) şi Diana Mocanu (aur la 200m spate, la Fukuoka 2001).

La scurt timp după ce a urcat pe prima treaptă a podiumului de la Budapesta, David Popovici a postat un mesaj pentru fanii din România: "M-am gândit la voi toți. Vă mulțumesc!", a transmis elevul lui Adrian Rădulescu, atașând o fotografie cu drapelul României.

Marţi dimineaţa, 21 iunie, sportivul român va intra în competiţie în seriile de la 100 m liber (seria a zecea, culoarul 4). Cursa lui este programată la ora 10:30, ora României!