david popovici natatie Sporturi
Data publicarii: Luni 20 Iunie 2022, 20:02
Data actualizarii: Luni 20 Iunie 2022, 20:13

David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta, în proba de 200 de metri liber.

Reacția presei din Ungaria, după ce David Popovici a scris istorie la Budapesta

Bucureșteanul de la CS Dinamo a terminat cursa cu timpul de 1:43,21, prin care și-a corectat recordul mondial de juniori stabilit duminică, în semifinale. Pe locul secund s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44,47), iar pe poziția a treia a terminat britanicul Tom Dean (1:44,98).

David Popovici este primul medaliat şi cel dintâi campion mondial de seniori al României, într-o probă masculină, şi al treilea sportiv care cucereşte medalia de aur pentru ţara noastră, după Tamara Costache (aur la 50 m liber, la Madrid 1986) şi Diana Mocanu (aur la 200 m spate, la Fukuoka 2001).

Presa din Ungaria a reacționat după triumful impresionant al lui David Popovici de la Budapesta și a subliniat bornele fantastice stabilite de sportivul de la Dinamo.

"Românul David Popovici a câștigat proba de 200 de metri liber. A obținut timpul de 1:43, 21. Până acum, doar trei sportivi au reușit să obțină un timp mai bun în istoria probei. În spatele lui s-au clasat Hwang, din Coreea de Sud, și Dean, din Marea Britanie", a scris M4Sport.

"David Popovici, în vârstă de 17 ani, care a stabilit ieri un record mondial la juniori, a concurat cu campionul olimpic Tom Dean. Britanicul a fost în frunte în primii 100 de metri, apoi Popovici a preluat conducerea și a câștigat cu un avans semnificativ. În plus, a stabilit un record mondial la nivel de juniori: 1:43,21. E primul bărbat din România care câștigă aurul! Vreodată!", a notat și Nemzeti Sport.

Ce a spus David Popovici după cursă

„Sunt obosit. A fost grozav, concurența a fost foarte rapidă. M-a împins de la spate că oamenii care mă iubesc s-au uitat la tine și că oamenii de acasă cred în mine.

Sunt obosit ca naiba, dar o să încep recuperarea. Dacă treaba merge bine, ne vom vedea și la 100m”, a declarat David Popovici la finalul cursei de 200m liber.

Marţi dimineaţa, 21 iunie, sportivul român va intra în competiţie în seriile de la 100 m liber (seria a zecea, culoarul 4). Cursa lui este programată la ora 10:30, ora României!