david popovici CM Melbourne david popovici 200 m liber david popovici finala finala 200 m liber Sporturi
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 11:45
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 12:21

În ultima zi de concurs a CM de înot în bazin de 25 m de la Melbourne, David Popovici a cucerit medalia de argint în proba de 200 m liber (1:40,79).

• David Popovici a terminat CM din Melbourne cu o medalie - argint la 200 m liber.
  • În finala de la 200 m liber, aurul și argintul au fost cucerite de sportivi de pe culoarele 8, respectiv 7 (David Popovici)!
  • Românul în vârstă de 18 ani intrase în finala de duminică cu cel de-al șaselea timp.

UPDATE 11:59 David Popovici a făcut o cursă impresionantă în finala de la 200 m liber. Plecat de pe culoarul 7, elevul lui Adrian Rădulescu a întors al doilea după 25 de metri, apoi a stat aproape toată cursa pe locul al doilea.

La ultima întoarcere a avut un finiș irezistibil și a mai urcat un loc, câștigând prima sa medalie (și a delegației României) la Mondialul în bazin scurt din Australia.

Medalia de aur a fost cucerită de sud-coreeanul Hwang Sun Woo (1:39,72 - nou record al competiției), iar pe poziția a treia s-a clasat britanicul Tom Dean (1:40,86).

România a încheiat competiția de înot din Melbourne cu o medalie, cea adjudecată de sportivul de la CS Dinamo.

UPDATE 11:55 Start în finala de la 200 m liber!

UPDATE 11:50 Sportivii au intrat în arenă. Popovici va lua startul pe culoarul al șaptelea.

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu a pătruns în ultimul act cu timpul de 1:42,31 (al șaselea timp în calificări)  și va lua startul pentru medalie de la 11:50. Cursa se poate vedea AICI.

Sportivul de la CS Dinamo a concurat în cea de-a patra serie și a câștigat-o cu timpul de 1:42,31, urmat de australianul Thomas Neill (1:42,38) și de sud-coreeanul Sun Woo Hwang (1:42,44). Toți cei trei sportivi au prins biletul spre marea finală.