Au picat două recorduri mondiale în sportul lui David Popovici, la turneul final la care participă și înotătorul român

inot Campionatele Mondiale în bazin scurt de la Melbourne. david popovici Sporturi
Data publicarii: Vineri 16 Decembrie 2022, 13:49
Data actualizarii: Vineri 16 Decembrie 2022, 13:54

Două recorduri mondiale, doborâte la Campionatele Mondiale în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne.

Înotătoarea canadiană Maggie MacNeil şi echipa Franţei au stabilit noi recorduri mondiale, vineri, la Campionatele Mondiale în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne, în probele de 50 m spate, respectiv ştafetă combinată 4x50 m liber, transmit agenţiile internaţionale de presă.

MacNeil, medaliată cu aur la JO 2020, în proba de 100 m fluture, şi-a îmbunătăţit propriul record de la 50 m spate, cucerind medalia de aur în finala de vineri cu 25 sec 05/100, un timp mai bun cu 02/100 faţă de performanţa stabilită la ediţia de anul trecut a Mondialelor în bazin scurt, la Abu Dhabi.

S-a scris istorie la Campionatele Mondiale în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne

Înotătoarea americană Claire Curzan a obţinut argintul (25 sec 54/100), iar australianca Mollie O'Callaghan a câştigat bronzul, cu 25 sec 61/100, nou record al Oceaniei.

Franţa (Maxime Grousset, Florent Manadou, Beryl Gastaldello, Melanie Henique) a cucerit aurul în proba de ştafetă combinată 4x50 m liber,cu timpul de 1 min 27 sec 33/100, doborând recordul deţinut de SUA (1 min 27 sec 89/100). Australia (Kyle Chambers, Matthew Temple, Meg Harris, Emma McKeon) a obţinut medaliile de argint (1:28.03), iar Olanda s-a ales cu bronzul (1:28.53).

Recordul (1:27.89) aparţinea Statelor Unite din anul 2018.