VIDEO EXCLUSIV David Popovici, după aurul de la 4x100 m liber: "Suntem o ștafetă sudată!"

Data publicarii: Miercuri 31 August 2022, 09:56
Data actualizarii: Miercuri 31 August 2022, 11:56

Timpul României a fost 3:18,84, pe e locul doi s-a clasat Franţa (3:20,29), iar pe poziţia a treia a terminat Lituania (3:20,41).

David Popovici a stabilit un nou record al competiției la 100 m liber (47.07) în ștafeta câștigătoare a aurului la CM de înot pentru juniori de la Lima (Peru), în prima zi a competiției.

Ce a declarat David Popovici după aurul cu ștafeta de 4x100 m liber

Elevul lui Adrian Rădulescu a plecat pe primul schimb și a luat un avans mare după cei 100 de metri. Colegii săi au ținut un ritm ridicat și România a încheiat pe prima treaptă a podiumului o cursă care a subliniat valoarea puștilor tricolori.

"N-am ajuns pe cea mai importantă scenă până acum, dar avem o ștafetă sudată în acest sezon. Ne place să câștigăm împreună", a declarat Popovici, imediat după cursă.

Echipa României a trăit o primă seară magică la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

În incinta Videna Aquatic Center, sportivii români au reușit să cucerează azi-noapte o medalie de AUR (ștafeta de 4x100 m liber masculin - David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu) și una de ARGINT (Vlad Stancu la 400 m liber). Totodată, Aissia Prisecariu și Rebecca Diaconescu s-au calificat în finala de la 100 m spate.