david popovici cm de inot david popovici medalie Romania Sporturi
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 13:52
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 14:06

Sportivul în vârstă de 18 ani a fost unicul medaliat al tricolorilor la CM de înot în bazin scurt.

La competiția din Melbourne au mai fost în delegația României doi sportivi: Robert Glință și Andrei Anghel.

După o cursă tactică excelent gândită, Popovici a cucerit duminică argintul în proba de 200 m liber, iar americanii de la Swimming World Magazine au tratat amplu duelul românului cu sud-coreeanul Sunwoo Hwang.

David Popovici se va întoarce în țară luni seara. Iată comunicatul dat duminică, după prânz, de Federația de Natație și Pentatlon Modern.

"Delegația României prezentă la CM de înot în bazin scurt de la Melbourne revine în țară în LUNI SEARA, 19 DECEMBRIE. Ora estimată de sosire este 22.30, cu o cursă de la Dubai.

Menționez că nu va fi nicio primire la Salonul oficial. Se va ieși normal din aeroport", au scris cei de la Federația de Natație și Pentatlon Modern.

Pentru David Popovici, CM de înot în bazin scurt de la Melbourne a fost ultima competiție a unui an senzațional.

Popovici avea în palmares titlul european la 200 m liber în bazin scurt, câştigat anul trecut la Kazan.

David Popovici a cucerit anul acesta medaliile de aur la 100 m liber şi 200 m liber, atât la Europenele de seniori, cât şi la Mondialele de seniori în bazin olimpic.